skandynawski kryminał

Złoty wiek skandynawskich kryminałów

Niekwestionowany sukces trylogii Millenium Stiega Larssona przyczynił się do zwrócenia oczu w kierunku skandynawskich kryminałów. Każdy szanujący się miłośnik gatunku z pewnością zdążył się już zapoznać z losami Mikaela Blomkvista i Libeth Salander. Czy to przez lekturę książki, czy też wybierając jej filmową adaptację. Niestety sam autor nie doczekał spektakularnego sukcesu swoich książek, gdyż zmarł nagle na atak serca w 2004 roku. Tuż przed ukazaniem się pierwszej części trylogii.

Polskie wydawnictwa chętnie wydają skandynawski kryminał

Polskie wydawnictwa chętnie poszerzają swoją ofertę, proponując kolejnych skandynawskich autorów i ich książkowe serie. Dużym powodzeniem wśród polskich czytelników cieszą się autorzy tacy jak: Henning Mankell, Jo Nesbo, Camilla Läckberg, Håkan Nesser, Yrsa Sigurdardóttir, Ake Edwardson, Liza Marklund, czy Ĺsa Larsson. W tym zacnym gronie znajdują się zarówno mężczyźni jak i kobiety, którym nie można odmówić pomysłowości w snuciu kolejnych intryg i zagadek kryminalnych.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że skandynawscy autorzy chętnie odwiedzają Polskę. Przy okazji kolejnych wizyt promują swoje książki poprzez spotkania z czytelnikami podczas targów książki i spotkań autorskich.

Camilla Läckberg i skandynawski kryminał

Dużym zainteresowaniem cieszy się wspomniana Camilla Läckberg, która uznawana jest za jedną z najciekawszych szwedzkich pisarek i mistrzynię skandynawskiego kryminału. Spod jej pióra wyszła niezwykle popularna saga o nadmorskiej miejscowości Fjällbace, która sprzedała się w Polsce w nakładzie ponad 700 tys. egzemplarzy. Pozostali pisarze reprezentujący Finlandię, Szwecję, Norwegię i Islandię mogą pochwalić się podobnymi osiągnięciami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *