Gmach Poczty Głównej

Zabrze dla ciekawych – Gmach Poczty Głównej

Gmach Poczty Głównej w Zabrzu i jego dzieje sięgają połowy XIX stulecia. W 1845 roku do miasta dotarł wagon pocztowy, który kursował na trasie Wrocław – Gliwice – Mysłowice. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi pocztowe, Zabrze musiało postarać się o to, by na jego terenie powstały odpowiednie obiekty.

Już w lipcu 1851 roku przy dworcu uruchomiono ekspedycję pocztową, jednak i ten budynek szybko okazał się zbyt mały na potrzeby rozwijającego się miasta. W tych okolicznościach zadecydowano, że przy dworcu kolejowym powstanie wielki gmach poczty cesarskiej, który z jednej strony będzie zaspakajał potrzeby mieszkańców miasta korzystających z poczty, z drugiej – będzie pełnił funkcje reprezentacyjne. W ten oto sposób w latach 1909-1911 wzniesiono budynek, któremu dziś turyści w czasie wycieczki po terenie Zabrza tak chętnie poświęcają swój czas.

Gmach Poczty Głównej został oddany w 1911 roku

Poczta cesarska oficjalnie swą działalność mogła rozpocząć w marcu 1911 roku. Pierwszym jej dyrektorem został Thieberg. Jak wyglądał ów gmach w jego czasach? Wiemy, że sala główna oraz skrytki pocztowe zostały zlokalizowane na parterze, z kolei na piętrze budynku urządzono centralę telefoniczną. Piękny przykład stylu neogotyckiego, jakim był gmach cesarskiej poczty, uległ niestety wielkim zniszczeniom w trakcie II wojny światowej. Na szczęście nowe władze miasta zadecydowały, iż budynek ten zostanie wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby placówki pocztowej.

Co ciekawe mimo licznych prac, które przeprowadzono tu w okresie powojennym, nie od razu udało się dotrzeć do wszystkich tajemnic tego budynku. Przykładem może być tak ciekawe wydarzenie, jakim stało się odkrycie w 1995 roku arsenału amunicji. Porzuconego w 1945 roku przez uciekającą niemiecką straż pocztową.

Ile tajemnic kryje jeszcze Gmach Poczty Głównej? Pewnie wiele sekretów związanych z tą budowlą czeka na odkrycie. Chwilowo w czasie wycieczki można jedynie pomarzyć o wielkich odkryciach. Można zachwycić się też pięknem gmachu, uchodzącym za najpiękniejszą budowlę ceglaną, jaką może się pochwalić Zabrze.

Zdjęcie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gmach_Poczty_w_Zabrzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *