Współczesne Zabrze to ważny ośrodek handlowy i przemysłowy, na terenie którego nie brak też ciekawych placówek zajmujących się prowadzeniem działalności kulturalnej. Jedną z tych najważniejszych jest Teatr Nowy. Który może się pochwalić zarówno ciekawym repertuarem, jak i interesującą siedzibą. Dlaczego teatr ten jest tak chętnie odwiedzany przez turystów pragnących w trakcie krajoznawczej wycieczki po Zabrzu odkryć największe skarby tego miasta?
Teatr Nowy w Zabrzu to przede wszystkim ważna placówka kulturalna
Powodów, dla których warto zatrzymać się przy tym gmachu, jest wiele. Teatr Nowy w Zabrzu to przede wszystkim ważna placówka kulturalna, której patronuje Gustaw Morcinek. Teatr ten działa od 1959 roku. Na liście występujących tu obecnie aktorów pojawiają się takie nazwiska, jak Magdalena Waligórska – Lisiecka czy Jarosław Karpuk. Wśród aktorów współpracujących z tym teatrem pojawia się z kolei Renata Dancewicz, z kolei dyrektorem naczelnym jest tu obecnie Jerzy Makselon. Teatr Nowy świetnie radzi sobie zarówno z teatralną klasyką (np. z „Dziadami”, „Skąpcem” oraz „Nie-Boską Komedią”), przedstawieniami dla dzieci oraz ze współczesną dramaturgią.
Teatr Nowy to ciekawy zabytek
A co z gmachem, w którym ma swą siedzibę teatr? To ciekawy zabytek, pochodzący z 1901 roku. Dawniej obiekt ten należał do wielkiego kompleksu patronackiego huty Donnersmarck. W skład którego wchodziły też takie obiekty, jak osiedle robotnicze znane dziś jako Zandek, gmach dyrekcji (obecnie siedziba Urzędu Miasta) oraz park hutniczy. Budynek dzisiejszego teatru pełnił rolę kasyna, a po II wojnie światowej – Zakładu Domu Kultury przy hucie „Zabrze”. Gdy w 1959 roku powstała zabrzańska scena dramatyczna, gmach ten został przekazany dyrekcji teatru. Do dziś gmach ten urzeka pięknym wyglądem i historyczną wartością. Warto mu zatem poświęcić nieco więcej uwagi w trakcie wycieczki po terenie Zabrza.