Zabrzańskie kościoły zabytkowe

Zabrzańskie kościoły zabytkowe

Zabrze to dość młode miasto, nawet jak na standardy aglomeracji Górnego Śląska, gdyż prawa miejskie otrzymało dopiero w 1922 roku. Do tego czasu Zabrze było wsią nosząca tytuł największej wsi Europy. Gdyż miało ponad pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców. Dzisiejsze miasto to przede wszystkim zlepek różnych dzielnic, które jako wsie lub osady często mają średniowieczne korzenie. Rozległe terytorialnie miasto jest także zróżnicowane. Gdyż można tu spotkać dominujące tereny przemysłowe a także rolnictwo. Niektóre dzielnice do dziś zachowały swój wiejski charakter. Co jak na stu pięćdziesięcio tysięczne miasto jest dość atrakcyjne.

Spora liczba zabytków


Zabrze posiada sporą ilość zabytków. Większości osób na pierwszą myśl o zabrzańskich zabytkach przychodzą na myśl zabytki techniki. Nie jest to jednak wszystko co to miejsce może oferować. Na terenie Zabrza można także podziwiać piękne, historyczne zabytki sztuki sakralnej. Tutejsze kościoły są naprawdę godne zobaczenia, choć nie należą do najstarszych świątyń na Śląsku. Pod względem administracyjnym zabrzańskie kościoły należą do Diecezji Gliwickiej wchodzącej w skład Metropolii Katowickiej.

Kościół Świętej Anny

Zwiedzanie zabrzańskich kościołów najlepiej zacząć od powstałego w 1900 roku kościoła pod wezwaniem Świętej Anny znajdującym się w południowej części centrum miasta. Jest to typowa świątynia neoromańska, charakterystyczna dla tego okresu oraz regionu. Rozbudowujący się przemysł na Górnym Śląsku przyciągał coraz większe rzesze mieszkańców, dla których stare, istniejące kościoły okazywały się za małe. Dlatego też na przełomie wieków licznie powstawały tutaj świątynie w stylach historycznych. Kościół świętej Anny jest jednonawowy z charakterystyczną wieżą umieszczoną nad wejściem do świątyni. W środku można podziwiać piękny ołtarz oraz ogólną architekturę, która bardziej niż z zewnątrz nadaje historycznego ducha. Warto także posłuchać tutejszych organów uznawanych za najlepiej brzmiące w całym dekanacie.

Kościół Świętej Jadwigi

Kościół pod wezwaniem Świętej Jadwigi na Porembie w dzielnicy Zaborze to drewniana świątynia, która została wybudowana w 1929 roku. Decyzja budowy drewnianego kościoła związana była z faktem licznych szkód górniczych i częstych tak zwanych tąpnięć czyli lokalnych trzęsień ziemi. Fundatorzy kościoła zdecydowali, że drewno będzie bardziej elastycznym materiałem a do tego zdecydowanie bezpieczniejszym dla wiernych w razie jakiegokolwiek wstrząsu. Pod względem architektonicznym kościół przypomina świątynie protestanckie budowane w tamtym okresie, czyli ma bardzo ascetyczną formę. Ciekawostką jest fakt, że kościół ten należy do rejestru zabytków sakralnej architektury drewnianej, co jak na jego dość młody wiek, w porównaniu do starszych świątyń drewnianych, jest wystarczającym powodem by tą świątynie zobaczyć.

Kościół Świętego Józefa

Kolejnym z architektonicznych symboli Zabrza jest kościół Świętego Józefa znajdujący się w centrum miasta. Kościół ten zbudowany w 1931 roku w stylu modernizmu jest wręcz idealnym przykładem trendów w architekturze tego okresu. Przede wszystkim rzuca się w oczy interesujący fronton z potrójnym rzędem arkad.Cegły, które służyły do budowy nie są otynkowane co nadaje budynkowi swego rodzaju historyczny charakter przy modernistycznej bryle. W środku architektura jest dokładnie taka sama jak na zewnątrz. Początkowo wydaje się ona dość chłodna, wręcz nieprzyjemna. Jednak po pewnym czasie człowiek zaczyna dostrzegać coś urokliwego w tej świątyni. Dominikus Bőhm, architekt tego kościoła był autorem także i innych budynków w niemieckiej części górnego śląska, w tym i zabrzańskiej miejskiej kasy oszczędności. Co ciekawe po dojściu do władzy nazistów, architekt i jego budowle stały się punktem ataku. Jednakże nowi władcy Niemiec nie zdecydowali się na zburzenie w zasadzie nowych budowli.

Najstarsze zabrzańskie kościoły

Dwa ostatnie kościoły warte zwiedzenia to zarazem najstarsze budynki sakralne w tym, jak wcześniej wspomniano młodym mieście. Kościół pod wezwaniem Świętego Andrzeja Apostoła wzniesiony w stylu neoromańskim z 1868 roku znajduje się w zachodniej części centrum miasta. Posiada on prostą bryłę wzorowaną na kościołach romańskich z południa krajów niemieckojęzycznych. Piaskowiec użyty do budowy nadaje mu realistycznie historyczny wygląd.

Natomiast kościół pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela jest najstarszą świątynia w całym Zabrzu. Zbudowany został w 1857 roku przez magnacką rodzinę przemysłowców Ballestrem di Castellengo. Która to pomimo włoskich korzeni od ponad stu lat związana była z Górnym Śląskiem. W tym kościele znajduje się między innymi ich rodzinna krypta grobowa. Sam kościół zbudowany jest w stylu neogotyckim z typowymi dla tego okresu wieżami oraz ceglanym wykończeniem.

Dusza miasta

Tych kilka przykładów architektury sakralnej wyraźnie pokazuje, że Zabrze jest miastem, które turystom może nie tylko zaoferować zabytki techniki. Oczywiście zabrzańskie kościoły wspomniany w tym tekście to nie jedyne świątynie w mieście. Jest jeszcze kilka interesujących świątyń, które w czasie wycieczki po Zabrzu można a nawet warto obejrzeć by poznać duszę tego przemysłowego miasta.

Zdjecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_pw._%C5%9Bw._Anny_w_Zabrzu.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *