Chorzów

Skarby Górnego Śląska. Chorzów

Góry Śląsk to region o ciekawej historii, o której przypominają liczne zabytki techniki oraz ciekawe miasta. Których rozwój ma ścisły związek z rozwojem przemysłu. Jednym z nich jest Chorzów, miasto kuszące ciekawą historią oraz licznymi atrakcjami. Co warto zobaczyć podczas wycieczki po tym mieście?

Chorzów – najważniejsze wiadomości o mieście

Chorzów to duże miasto, leżące na terenie Wyżyny Śląskiej nad rzeką Rawą. Położenie w sercu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz bezpośrednie sąsiedztwo Katowic to czynniki, które wywarły istotny wpływ na jego rozwój. Współczesny Chorzów zaczął kształtować się w latach 30. XX wieku, kiedy to zaczęto łączyć ze sobą wiekowe miejscowości. Tą najważniejszą było miasto Królewska Huta (czyli dzisiejsze Śródmieście), Chorzów (obecnie Chorzów Stary) oraz Wielkie Hajduki (dziś znane jako Chorzów Batory). Każda z tych osad może się pochwalić długą przeszłością. Rekordzistą jest Chorzów Stary, który istniał już w XII wieku.

Wiadomo, że na terenie dzisiejszego miasta Chorzowa już w XVI wieku wydobywano rudę ołowiu. Choć największy wpływ na rozwój miasta miało uruchomienie tu kopalni węgla kamiennego w drugiej połowie XIX stulecia. Ważną rolę w przemysłowych dziejach Chorzowa odegrała też istniejąca od końca XVIII wieku huta „Królewska”. W późniejszym okresie znana jako Huta „Kościuszko”. To dzięki jej działalności już w 1868 roku Królewska Huta uzyskała prawa miejskie i mogła się jeszcze szybciej rozwijać.

Choć każda z historycznych dzielnic miasta ma bogatą przeszłość, Chorzów w swej obecnej formie istnieje dopiero od 1934 roku. O jego dziejach przypominają liczne zabytki, którym w trakcie historycznej wycieczki po Górnym Śląsku z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.

Chorzów i jego atrakcje – co warto zobaczyć w tym mieście?

Zwiedzanie Chorzowa może się dla każdego z nas okazać ciekawą przygodą oraz lekcją historii. Na co warto zwrócić uwagę? Na historyczną zabudowę Chorzowa Starego oraz na piękne kamienice z przełomu XIX i XX wieku, które są wizytówką dzisiejszego Śródmieścia. Ratusz miejski z 1928 roku, gmach Teatru Miejskiego z lat 30-tych XX wieku czy modernistyczny szpital, który został zbudowany dla Spółki Brackiej w początkach XX wieku. To wybrane zabytki miejskiej architektury, przy których warto się zatrzymać. W mieście nie brak też cennych zabytków sakralnych, w gronie których miejsce bardzo ważne zajmuje neogotycki kościół św. Barbary oraz kościół ewangelicki, zbudowany pod koniec XIX wieku.

Polecamy: 6 kopalni które warto zwiedzić w Polsce

Chorzów może się też pochwalić drewnianym kościółkiem. Który trafił na tutejszą Górę Wyzwolenia z Knurowa, z którego przeniesiono go w latach 30-tych XX wieku. To jeden z zabytków wpisanych na Szlak Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, a jednocześnie cenna pamiątka z końca XVI stulecia.

Zwiedzanie Chorzowa warto też zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na spacer po Parku Śląskim. Powstał on pod koniec lat 60-tych XX wieku na pogórniczych terenach między Chorzowem, Katowicami a Siemianowicami Śląskimi. Dziś znany jest jako miejsce wypoczynku i rekreacji. Na terenie którego czekają m.in.: Stadion Narodowy, Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie oraz zoo. Nie brak tu również spacerowych alejek oraz miejsc, w których można odpocząć od miejskiego zgiełku w otoczeniu pięknej zieleni. Całość prezentuje się wspaniale, a sam park tętni życiem.

Chorzów to miasto pełne cennych zabytków i malowniczych zakątków, w którym tradycja i nowoczesność tworzą spójną całość. Wycieczki po Chorzowie to ciekawa przygoda oraz lekcja, w trakcie której można poznać dzieje Górnego Śląska oraz jego tradycję.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *