samodzielna wymiana gniazdka

Samodzielna wymiana gniazdka elektrycznego

Czy możliwa jest samodzielna wymiana gniazdka elektrycznego w domowej instalacji? Jak najbardziej tak. Aczkolwiek należy zdać sobie sprawę z tego, iż nie jest to takie proste, jakby się nam mogło pozornie wydawać. Przede wszystkim, potrzebujemy niezbędnych, profesjonalnych narzędzi. Do tego, potrzebna nam będzie odpowiednia wiedza i umiejętności. W przeciwnym razie, niestety, możemy doprowadzić do większych szkód niż pożytku. Jeśli więc samodzielna wymiana gniazdka byłaby dla nas zbyt poważnym wyzwaniem, lepiej będzie zatrudnić do tego celu elektryka. Pozwoli nam to uniknąć wielu zagrożeń związanych z nieprawidłowym przeprowadzaniem tego typu prac.

Czego wymaga samodzielna wymiana gniazdka elektrycznego?

Tak jak już powiedzieliśmy, nie będzie to zadaniem takim prostym, jakby się wielu z nas mogło wydawać. Samodzielna wymiana gniazdka jest zadaniem wymagającym, i musimy sobie zdać z tego sprawę. W tym zakresie, kluczowe będą następujące kwestie:

  • Narzędzia – odpowiedniej klasy narzędzia elektryczne, gwarantujące bezpieczeństwo podczas przeprowadzania prac naprawczych na instalacjach elektrycznych. Kluczowe będzie posiadanie izolowanych śrubokrętów oraz kombinerek oraz testera napięcia elektrycznego.
  • Wiedza – bez odpowiedniej wiedzy nie będziemy w stanie prawidłowo wymienić nawet gniazdka elektrycznego. Chodzi tutaj przynajmniej o podstawy, takie jak chociażby znajomość kolorów poszczególnych przewodów elektrycznych. Musimy po prostu wiedzieć, iż przewód fazowy będzie najczęściej czarny lub brązowy, przewód zerowy niebieski, a neutralny najczęściej żółto-zielony.
  • Doświadczenie i umiejętności – czyli zdolność posługiwania się posiadanymi narzędziami. To że posiadamy izolowane kombinerki czy też śrubokręty, nie zapewnia nam jeszcze bezpieczeństwa. Zawsze można się nimi tak nieprawidłowo posługiwać, że ostatecznie i tak dojdzie do porażenia prądem elektrycznym.

Niezbędny osprzęt elektroinstalacyjny.

Samodzielna wymiana gniazdka elektrycznego, będzie wymagać także… a jakże? Nowego gniazdka elektrycznego. Musimy więc znaleźć odpowiednio dobrego dostawcę osprzętu, i dokonać właściwego zakupu. Kupując nowe gniazdka elektryczne do instalacji domowej powinniśmy jednak zwrócić uwagę na pewną kwestię. Przede wszystkim, chodzi o to, aby nowe gniazdka, posiadały niezbędne certyfikaty, potwierdzający wysoką jakość ich wykonania. Kupując gniazdka zbyt niskiej jakości, niepotrzebnie będziemy podnosić poziom zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym.

Podsumowanie.

Jednym słowem, musimy pamiętać, iż samodzielna wymiana gniazdka elektrycznego, nie będzie zadaniem prostym. Trzeba będzie posiadać stosowną wiedzę, doświadczenie, oraz odpowiedniej klasy narzędzia elektroinstalacyjne. W przeciwnym razie, ponosimy wysokie ryzyko porażenia prądem elektrycznym już na etapie prac. Nie wspominając już o tym, iż użytkowanie instalacji z nieprawidłowo wymienionym gniazdkiem jest samo w sobie poważnym zagrożeniem. Jeśli więc nie posiadamy stosownej wiedzy, umiejętności i narzędzi, lepiej skorzystajmy z usług doświadczonego elektryka z uprawnieniami SEP. Będzie to dla nas gwarancją jakości przeprowadzonych prac, oraz bezpieczeństwa przyszłego użytkowania instalacji elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *