Reksio

Reksio – rola muzyki w animacji

Któż nie zna czołówki rozpoczynającej kreskówki z Reksiem? Piesek przybijający pieczątki na taśmie filmowej o charakterystycznym dźwięku zyskał ogromną popularność. Której wcale nie ubywa z biegiem lat. Mimo doskonalszych produkcji emitowanych w polskiej telewizji, Reksio w dalszym ciągu jest chętnie oglądany.

Reksio uczy słuchać i interpretować dźwięki

Szczególną cechą bajki jest dźwięk. Sugestywne dźwięki, melodie, odgłosy w bajce zastępują dialogi i mowę. Reksiu szczeka, aczkolwiek bajka nie posiada narratora. Jego rolę przejmuje muzyka. Podkład muzyczny do animacji stworzył Zenon Kowalowski. W niektórych odcinkach wykorzystano również kompozycje Adama Markiewicza, czy Bogumiła Pasternaka oraz Waldemara Kazeneckiego i Tadeusza Kańskiego.

Reksio bez odpowiednio dobranej muzyki nie byłby bajką tak lubianą, jaką się stał. Zaledwie 8-10 minut. Bo tyle trwa odcinek Reksia pozwala przekazać dzieciom mnóstwo informacji w tak wyjątkowy sposób, jakim jest obraz i towarzysząca mu muzyka. Dzięki temu rozwiązaniu bajka uczy dzieci słuchać aktywnie i interpretować dźwięki. Wielu jej widzów nie zdaje sobie sprawy z tego faktu i bagatelizuje rolę muzyki w animacji. Tymczasem dzięki dźwiękom postacie są dynamiczne i żyją. Są pełen wyrazu, emocji.

Tekst powstał na podstawie artykułu: https://www.bielsko24.eu/reksio-pies-ktorego-pokochalo-kilka-pokolen-dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *