elewacje drewniane

Ponadczasowe elewacje drewniane

Kiedy na rynku jest zbyt wiele opcji do wyboru zaczynamy się gubić. Często niewłaściwie wybieramy to co jest najtańsze, tymczasem inwestycja we własny dom to inwestycja w swoje zdrowie i późniejsze koszty utrzymania domu, jego ogrzania. Dobrze wykonana oraz z dobrych materiałów elewacja jest ważna. Od jej grubości, rodzaju zależy czy mamy w domu ciepło, sucho i przyjemnie. Wartością dodaną elewacji jest estetyka nieruchomości. Czasem efektowna elewacja jest w stanie odwrócić uwagę od zaniedbanego otoczenia, czy innych mankamentów nieruchomości.

Drewniany na zewnątrz, murowany wewnątrz

Wygląd zewnętrzny może być mylący. Podobnie jak styropianowe elewacje wyglądają solidnie. Tymczasem szkielet domu jest drewniany tak też przeciwne sytuacje są możliwe. Wbrew temu co widzisz Twój dom również może przypominać drewniana chatę górską, dom z bala itd. Różnorodność materiałów dekoracyjnych jakimi można wzbogacić elewacje pozwala uzyskać ciekawe efekty. Drewno to wdzięczny materiał, dzięki któremu skutecznie izolujemy ściany a przy okazji zapewniamy niepowtarzalny klimat budynkowi.

Klasyka górą

Elewacje drewniane to klasyka. Z drewna nie musi być cała elewacja, podobnie jak z kamienia. Wystarczy dodać budynkowi kilka drewnianych elementów by było klimatycznie. Z drewnem na ścianach komponują się zarówno daszki i balustrady drewniane, czy schody. To wdzięczny materiał, bardzo plastyczny. Niestety drewno wymaga ciągłej pielęgnacji. W przeciwieństwie do kamienia, nie wystarczy mycie elewacji. Potrzebne jest jej częste malowanie impregnatem. Bejcowanie elementów wystawionych na działanie słońca, mrozu, deszczu zapewnia trwałość drewna przez lata. Brak tego zabiegu lub rzadko wykonywane impregnowanie sprawia iż drewno zaczyna pękać, butwieć i blaknąć.

Malowanie elewacji

Klasyczne elewacje korespondują z klasycznymi kolorami i rozwiązaniami modernizacyjnymi. Tynki maszynowe mają zaletę iż nakładane są wraz z kolorem. Jeżeli jednak elewacja nie wymaga nakładania tynku, wystarczy malowanie elewacji farbą na zewnątrz. To właśnie to rozwiązanie jest najczęstsze. Czasem elewacja wymaga jedynie poprawek tynkarskich w wybranych sekcjach zabudowań. Warto pamiętać, iż malowanie elewacji również wykorzystuje maszyny. Dzięki pistoletom malarskim prace przy malowaniu przebiegają bardzo szybko i średniej wielkości dom jednorodzinny malowany jest zaledwie dwa maksymalnie trzy dni, licząc przygotowanie i sprzątniecie rusztowania, materiałów budowlanych itp. Dzięki temu koszty malowania nie powalają na kolana. W kilku tysiącach złotych można zamknąć przedsięwzięcie wraz z materiałem, a zyskać nieskazitelną nową, modną, świeżą elewację budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *