Osiedle robotnicze Donnersmarcków

Osiedle robotnicze Donnersmarcków

Kuszący ciekawymi zabytkami techniki Górny Śląsk to nie tylko wielkie fabryki i kopalnie, ale i domy, które wznoszono z myślą o przybywających tu robotnikach. Osiedle robotnicze Donnersmarcków w Zabrzu, znane też jako „Zandka”, to jedna z większych ciekawostek, z jakimi można się zetknąć w trakcie wycieczki po Górnym Śląsku. Jakimi atrakcjami zachwyca tu Zabrze? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w trakcie spaceru po terenie tego osiedla?

Zandka, czyli zbudowane przez Donnersmarcków na terenie Małego Zabrza osiedle robotnicze, ma wiele uroku. Dla kogo osiedle to będzie ciekawym celem wycieczki? Dla miłośników architektury oraz dla tych, którzy interesują się historią. Jest to jednocześnie jedno z piękniejszych miejsc, na terenie którym wciąż można poczuć wyjątkową atmosferę Górnego Śląska z czasów, gdy wielki przemysł zaczynał się tu rozwijać.

Osiedle to powstało w latach 1903-1922, a jego projekt opracowała grupa architektów z Berlina Charlottenburga. To dzięki nim na terenie Małego Zabrza powstał kompleks budynków, które były ściśle związane z pobliską hutą Donnesrmarcka. Całą kolonię można było podzielić na część mieszkalną oraz na część zajętą przez obiekty usługowe.

Co dziś można zobaczyć w trakcie wycieczki po tym osiedlu?

Do naszych czasów zachowało się około 40 budynków, których architekturę starano się urozmaicić za pomocą ciekawych detali architektonicznych oraz zdobień. Ryzality, wykusze, w niektórych przypadkach również wieżyczki – oto cechy, którymi do dziś może nas zaskoczyć wiele obiektów znajdujących się na Zandce. Pięknie prezentują się też elewacje, których główną ozdoba miała stać się cegła. Niektóre budynki zachwycają elementami drewnianej konstrukcji szkieletowej, inne – ciekawą snycerką. Co ciekawe, w trakcie projektowania tego osiedla starano się zadbać o to, by w pobliżu domów znalazło się możliwie jak najwięcej zieleni. Dzięki temu osiedle robotnicze upodabniało się do osiedli willowych i nabierało wyjątkowego charakteru.

Górny Śląsk to region wyjątkowy, a o jego niezwykłym charakterze decydują m. in. ciekawe zabytki techniki. W takich miastach, jak Zabrze, na ich brak z pewnością nie można narzekać. Dawne kopalnie i huty, wraz z przylegającymi do nich osiedlami robotniczymi, mogą na każdym zrobić ogromne wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *