Opakowania z tworzywa PCR a ekologia

Zastosowanie opakowań z tworzyw sztucznych jest na chwilę obecną bardzo powszechne. Wykorzystujemy je praktycznie w każdej branży, do pakowania różnorodnych produktów, surowców. Przede wszystkim jest to idealne rozwiązanie do dystrybucji produktów płynnych. Na przykład takich jak napoje czy też wszelkiego rodzaju chemia gospodarcza i przemysłowa. Poza wszystkimi zaletami, tworzywo sztuczne ma jedną wielką wadę. Nikt nie zastanawia się, co dzieje się ze zużytymi opakowaniami z tworzywa sztucznego. Powinno się to zmienić, tym bardziej, iż już teraz, wielu producentów decyduje się na opakowania z tworzywa PCR. Czyli z tworzywa poddanego procesowi recyklingu. Jest to na pewno dobry kierunek, tylko należy jeszcze go odpowiednio upowszechnić.

Opakowania sztuczne wykonane z PCR. Ich wady i zalety.

Do największych zalet musimy tutaj bez wątpienia zaliczyć kwestie ekologii. Trzeba podkreślić, iż opakowania wykonane z PCR powstają z materiałów odpadowych. Ze zużytych już opakowań z tworzywa sztucznego, poddanych procesowi recyklingu. Dzięki temu zmniejsza się poziom zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Co prawda w dalszym ciągu zużywamy w procesie recyklingu energię i generujemy dwutlenek węgla. Jednakże przynajmniej nie zostają w morzach i oceanach tysiące butelek plastikowych, które przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego.

Trzeba więc powiedzieć, iż jest to bardzo korzystne rozwiązanie, aczkolwiek ma swoje wady. Z racji trudności zachowania wysokiej czystości gatunkowej odzyskiwanego tworzywa, niestety, opakowania wykonane z PCR nie są dopuszczone do kontaktu z wodą pitną i żywnością. Niemniej jednak wszelkiego rodzaju środki chemiczne, nadają się do dystrybucji w tego typu opakowaniach. Do pewnych wad należy także zaliczyć to, iż nie jest możliwe wykonanie tworzywa PCR w każdym kolorze, co w przypadku niektórych producentów, dla których identyfikacja wizualna stanowi istotny aspekt marketingowy, może stanowić poważny problem.

Czy warto stosować opakowania wykonane z tworzywa PCR?

Oczywiście że warto. Wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe, warto zastosować tego rodzaju opakowania, bowiem jest to korzystne dla nas wszystkich i przyszłych pokoleń. Co ważne, wielu klientów zaczyna także zwracać uwagę na tego typu kwestie i prędzej sięgnie po produkt zapakowany w tworzywo PCR niż w tworzywo wykonane od zera, jeśli nie jest to niezbędne. Świadomość ekologiczna całego świata się zmienia i przemysł musi podążać za tą modą. Tym bardziej, iż jest to moda dobra, korzystna dla wszystkich mieszkańców naszej planety.

Generalnie rzecz biorąc, opakowania wykonane z PCR to dobre i korzystne rozwiązanie i warto je zastosować wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe, na pewno pozwoli nam to na znaczne zredukowanie poziomu zanieczyszczenia naszego środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *