Muzeum Górnictwa

Muzeum Górnictwa Węglowego

Zabrze zaprasza wszystkich zainteresowanych poznaniem historii górnictwa węgla kamiennego do zwiedzania obiektów w tym celu przygotowanych. Bez wątpienia jednym z nich jest bogato wyposażone i unowocześnione muzeum górnictwa węgla kamiennego. To jedno z pierwszych muzeów interaktywnych na Śląsku. Wystawy muzeum są wciąż wzbogacane o nowe rekwizyty oraz instalacje. Dla każdego znajdzie się tutaj coś ciekawego.

Konglomerat muzealny

Muzeum Górnictwa Węglowego to zaledwie jeden z wielu obiektów kultury w Zabrzu. Z pewnością jest jednocześnie największym centrum turystyki górniczej, w skład którego wchodzi Kopalnia Guido oraz Sztolnia Królowa Luiza. Przede wszystkim muzeum organizuje szereg edukacyjnych przedsięwzięć jak lekcje muzealne, wystawy tematyczne, sezonowe, konferencje, a także od 2007 roku wydaje czasopismo Górnik Polski. Siedzibą muzeum jest dawny gmach starostwa powiatowego z 1874 roku. Eklektyczny styl siedziby to dodatkowy atut muzeum, które zachwyca nie tylko tematyką ale i swym wystrojem i architekturą. W 1993 roku gmach muzeum wpisano na listę zabytków.

Historia muzealna

Podczas gdy wystawy w muzeum odbywają się od 1979 roku, oficjalnie Muzeum Górnictwa Węglowego powstało w 1981 roku. Wyposażono je w 38 tysięcy eksponatów. Następnie w 1982 roku otwarto skansen Górniczy Guido, z czasem w 2007 roku powstała samodzielna instytucja kultury jako Zabytkowa Kopalnia Guido. Od 2013 roku kopalnia wchodzi w skład Muzeum. A od 1993 roku udostępniono zwiedzającym również wzorcową sztolnię szkoleniową, która sukcesywnie jest modernizowana i przystosowywania do turystyki. Od kilku lat na terenie Sztolni Królowa Luiza funkcjonuje ścieżka sensoryczna szlaku techniki górnictwa.

Tematyka Muzeum Górnictwa

Tematyka eksponatów i wystaw Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu podzielona została na działy: historii górnictwa i techniki górniczej, a także na dział kultury górniczej, geologii i paleobotaniki, jak również przeróbki mechanicznej węgla. Ponadto muzeum mieści archiwum i bibliotekę, oraz międzynarodowe centrum dokumentacji i badań nad dziedzictwem przemysłowym dla turystyki.

Zespoły obiektów

Co do zasady zwiedzanie muzeum jest odpłatne, jednak korzystając z wydzielonych dni w roku można zwiedzać obiekty bezpłatnie lub też po okazyjnej cenie. Jednym z takich dni jest Noc Muzeów. Do obiektów podziemnych obowiązują zasady, między innymi ograniczenia wiekowe dla dzieci. Zwiedzanie jest można bezpieczne, wyłącznie pod opieką przewodnika grupowego. Na powierzchni dostępne są eksponaty ogólnodostępne wokół kopalni Guido jak i gmachu muzeum, jak również odpłatny Park 12C przy Sztolni Królowa Luiza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *