Laweta równa się szeroki zakres usług

Laweta wzywana jest przede wszystkim do transportu samochodów powypadkowych. To przypadki nagłe na jakie firmy dysponujące lawetami są przygotowane. Ponadto usługi laweta są dostępne w trybie planowanym. Zazwyczaj w chwili wypadku korzysta się z pomocy ubezpieczyciela, który sam wzywa pomoc drogową, dokonuje wyboru jej operatora itp. Niestety zdarza się iż przychodzi wrakowi poczekać na transport, gdyż wszystkie dostępne lawety mogą być w danej chwili zajęte i niedostępne.

Po wypadku

Miejsce wypadku należy uprzątnąć jak najszybciej by droga była przejezdna. Czasem po kolizji samochód może bez kłopotu odjechać i dojechać do warsztatu. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Wystarczy iż w samochodzie zostanie zbita przednia szyba, bez której podróż jest niemożliwa nawet na krótkim dystansie. Tym samym po wypadku laweta jest niezbędna. Im więcej kolizji danego dnia, tym trudniej o lawetę, na którą przyjdzie nam poczekać nawet i kilka godzin. Należy mieć na uwadze iż poza obsługą wypadków pomoc drogowa ma także zaplanowane usługi transportowe każdego dnia.

Transport zza granicy i nie tylko

Zza granicy sprowadza się coraz mniej samochodów, gdyż koszty ich rejestracji w Polsce nie rzadko przewyższają różnice w zakupie. Bez względu na to czy kupowany samochód za granicą jest jezdny czy też wymaga naprawy laweta jest potrzebna, bowiem bez właściwych dokumentów samochód również nie może poruszać się po drodze. Tego typu transport odbywa się też na terenie kraju. Wiele osób kupuje samochód w innym województwie korzystając z okazji cenowej ze względu na uszkodzenia i wady, aby go sprowadzić potrzebuje lawety.

Koszty wynajmu lawety zależą głównie od odległości jaka musi pokonać samochód. Wbrew pozorom dalsze odległości wcale nie obniżają ceny za kilometr. Z tego też względu najczęściej lawetami transportowany jest jeden samochód, maksymalnie dwa. Ilość transportowanych samochodów wpływa na cenę usługi. Warto również zwrócić uwagę na czas jazdy i dozwolony czas pracy kierowcy, a wraz z nim konieczność postojów i noclegów. Najpopularniejszymi trasami są Polska-Niemcy, chociaż nie brakuje klientów na dalsze trasy do Francji czy Belgii lub Holandii.

Okazjonalne usługi

Usługi lawetą maja bardzo szeroki zakres. Wydawać się nam może, iż samochód winien jeździć samodzielnie, tymczasem również nowe samochody są transportowane za pomocą lawety. Zarówno z fabryki do centrów dystrybucji jak i pomiędzy dealerami samochodowymi, a także wprost do klienta. Ponadto samochody uszkodzone przeznaczone na złom, do demontażu również są transportowane lawetami. To kolejny segment rynku w którym jest potencjał dla firm oferujących usługi lawetą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *