kopalnia

6 kopalni które warto zwiedzić w Polsce

Polska może się pochwalić wieloma ciekawymi zabytkami techniki, w gronie których bardzo ważne miejsce zajmują kopalnie. Które z nich mogą się okazać ciekawym celem wycieczki? Oto 6 propozycji dla tych, których fascynują podziemne trasy turystyczne oraz obiekty związane z dziejami polskiego przemysłu.

Kopalnia kredy w Chełmie

Chełm jest miastem znanym z wydobycia kredy, którą pozyskiwano tu już w okresie średniowiecza. O tej tradycji do dziś przypomina podziemna trasa turystyczna, dzięki której można poznać dzieje miejscowej kopalni kredy. Oraz spojrzeć na Chełm i jego dzieje z wyjątkowej perspektywy. Spacer po podziemnych tunelach jest też szansą na spotkanie się z duchem Bieluchem. Oraz na poznanie wielu legend dotyczących Chełma i jego najcenniejszego skarbu – kredy.

Kopalnia soli w Bochni

Bochnia może się pochwalić najstarszą kopalnią soli na ziemiach polskich, która swą pracę rozpoczęła w połowie XIII wieku. Dziś kopalnia ta służy jako uzdrowisko oraz atrakcja turystyczna, która przyciąga ciekawą, podziemną trasą. Można ją pokonać w towarzystwie miejscowego przewodnika, poznając w ten sposób dzieje Bochni oraz kopalni. Kaplica św. Kingi, Komora Ważyn oraz podziemne chodniki – oto atrakcje, dzięki którym wizyta w tym miejscu na długo pozostanie w pamięci każdego z nas.

Kopalnia Guido w Zabrzu

Zabrze jest jednym z ciekawszych miast na terenie Górnego Śląska. A jednym z najważniejszych zabytków na jego terenie jest Kopalnia Guido. Kto chce zobaczyć, jak wygląda wydobycie węgla kamiennego, kto chce zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat warunków pracy górników, ten koniecznie powinien odwiedzić to miejsce. Podziemna trasa turystyczna, którą można pokonać w towarzystwie miejscowego przewodnika, to szansa na ujrzenie potężnych maszyn oraz górniczych chodników. To również szansa na wysłuchanie ciekawych opowieści i poznanie historii zakładu. Który powstał z woli hrabiego Guido Hencel von Donnersmarcka w XIX wieku.

Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku

Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku jest jedną z najważniejszych atrakcji na Dolnym Śląsku. Tu, na terenie dawnej kopalni złota, nikt na nudę nie może narzekać. Na turystów czeka tu ciekawa trasa turystyczna oraz Sztolnia Czarna, mogąca się pochwalić podziemnym wodospadem. W trakcie zwiedzania kopalni w Złotym Stoku można się też zapoznać z dawnymi mapami. Oraz ujrzeć imponującą kolekcję dawnych narzędzi górniczych. Dodatkową ciekawostką jest tu Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, któremu również warto poświęcić nieco uwagi.

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry mogą się pochwalić zabytkową kopalnią srebra oraz powiązaną z nią Sztolnią Czarnego Pstrąga. Sztolnia ta prowadzi pod Parkiem w Reptach (część Tarnowskich Gór). A urządzona tu podziemna trasa turystyczna jest unikalna, gdyż pokonuje się ją w łódkach. Trasa ta liczy sobie 600 metrów długości. Taki podziemny rejs na długo zapisze się w pamięci każdego zaglądającego tu turysty.

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów zabytkiem. Wpis na listę UNESCO sprawia, iż chętnie zaglądają tu wycieczki z całego świata. Podziemne komory i jeziora, zabytkowe korytarze oraz słynna kaplica świętej Kingi – oto najważniejsze atrakcje. Które można spotkać w trakcie spaceru po podziemnej trasie turystycznej. To wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Zabytkowe kopalnie mają wiele uroku, a spacer po podziemnych trasach turystycznych może każdemu z nas sprawić wiele radości. Dlatego te unikalne zabytki techniki z pewnością zasługują na uwagę. A czas spędzony na poznawaniu ich historii dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *