komary

Skuteczne sposoby na komary

Ugryzienie komara to nic przyjemnego a swędzący bąbel to nie wszystko. Niestety komary poza reakcją alergiczną mogą przenosić choroby. Warto zatem się chronić przed komarami minimalizując ryzyko ugryzienia. Metod odstraszania komarów jest wiele, jedne są mniej inne bardziej skuteczne. Warto zacząć od tych najprostszych i naturalnych jak unikanie skupisk komarów, moskitiery w oknach i w ogrodzie. Ubranie nie zawsze jest skuteczną ochroną, komary potrafią ugryźć także przez koszulkę czy sweter. Ponadto najbardziej atakują twarz, którą trudno szczelnie zakryć. Komar wyczuwa naszą temperaturę ciała oraz wilgotność, dlatego też najbardziej narażeni na ugryzienia są ludzie spoceni.

Jak odstraszyć komary?

By odstraszyć komary dobrze wiedzieć czego nie lubią. Z pewnością nie lubią one dymu, niekoniecznie papierosowego, również kadzidełka, ognisko może odstraszyć komary. Jeśli połączymy dym z zapachem którego nie znoszą potęgujemy efekt. Tak działają świece przeciw komarowe o zapachu cytrusów. Alternatywą są lampy ultrafioletowe które komary wybijają, jak również odstraszacze elektryczne z płytkami wymiennymi lub olejkami. Dla człowieka są to środki bezpieczne i w zasadzie bezzapachowe.

Jednak jak chronić się na zewnątrz? Wychodząc na zewnątrz zabezpieczyć można się poprzez spray na komary lub krem. Na rynku dostępne są również chusteczki, opaski, przypinki i szereg innych środków na komary. Najskuteczniejsze są jednak aerozole rozpylane na ubraniu i skórze.

Polecamy: Tarczyca bajkalska i jej zdrowotne działanie

Czy opryski chemiczne zabijają komary?

Dość radykalnym sposobem na komary są opryski chemiczne, które zabijają larwy komarów i wstrzymują ich namnażanie się. Niestety opryski mają swoje negatywne oddziaływanie na zdrowie, ekosystem, a poza tym są kosztownym zabiegiem. Efektywnym w suchym klimacie bezdeszczowym. Takie działania są popularne miedzy innymi w rejonach Laguny Weneckiej. W Polsce odkomarzanie to nowość i niestety o niskiej skuteczności z uwagi na częste opady deszczu zmywające oprysk z koron drzew. Gdzie najwięcej larw komarów dojrzewa.

Poza chemią mamy jednak dostęp do naturalnych odstraszaczy jak rośliny, których komary unikają. Sadzenie lawendy, komarzycy, czy mięty cytrusowej pomaga zwalczać plagi komarów. Nie jest to środek w pełni skuteczny ale ograniczający, które wespół z innymi działaniami pomaga obronić się przed komarami.

Mity o komarach

Poza wymienionymi wyżej sposobami warto również rozważyć test kilku mitów krążących od pokoleń. Np. czy alkohol jest skuteczny w walce z komarami? Niestety w większości przypadków upojenie alkoholem nie prowadzi do odstraszenia komarów ale znieczulenia które niweluje świąd po ugryzieniu. Również mit o słodkiej krwi jest niczym niepotwierdzony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *