plamy z wosku

Jak usunąć plamy z wosku?

Bez wątpienia pięknie zastawiony stół jest jednym z ważniejszych elementów idealnego rodzinnego obiadu lub romantycznej kolacji we dwoje. Dlatego żeby wyglądał perfekcyjnie trzeba zwrócić uwagę na najdrobniejsze detale. Na pewno oprócz dobrania odpowiednich tekstyliów, jak obrus i serwetki oraz pasującej zastawy, przydatne mogą być również świece. O ile dawniej były niezbędnym źródłem światła, obecnie służą głównie za ozdobę oraz skuteczny sposób na budowanie nastroju.

Niestety, często podczas używania świec zdarza się, że skapujący wosk plami obrus lub nawet elementy ubioru. Co zrobić, żeby nie było to dla nas problemem? Czy istnieje skuteczna metoda na plamy z wosku?

Jak usunąć plamy z wosku?

Niewątpliwie plamy z wosku należą do najbardziej uciążliwych i problematycznych do usunięcia. Mimo to istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwalają oczyścić powierzchnię materiału w stosunkowo prosty sposób.

Skuteczne usuwanie plamy z wosku krok po kroku

Naprawdę, wosk nie jest katastrofą dla tkaniny i daje się go dokładnie oczyścić. Jeśli zdążył już zaschnąć, wówczas na początek należy wyprać zaplamiony przedmiot. Gdy pranie wyschnie, wówczas można przystąpić do prasowania. Trzeba tylko pamiętać o podłożeniu papierowego ręcznika na deskę. Na niej kładzie się zaplamiony materiał, a na to znów papier. Podczas prasowania wosk się rozpuszcza i wsiąka w podłożone ręczniki.

Niska lub wysoka temperatura

Jeśli tylko tkanina na to pozwala, wosk można usuwać poprzez pranie w wysokiej temperaturze. Dzięki niej ponownie się on rozpuszcza, a my możemy doczyścić tkaninę.

Jeśli natomiast poplamiliśmy przedmioty z delikatnych materiałów, które trzeba brać w chłodnej wodzie, wtedy można skorzystać z innego sposobu. Podobnie jak w przypadku gumy do żucia, wosk można usunąć przez włożenie obrusu lub ubrania do zamrażarki. Należy zostawić je w środku przez godzinę lub dwie, a kiedy wosk będzie już twardy, trzeba go połamać, a następnie wykruszyć spomiędzy włókien materiału.

Specjalistyczna pasta do zadań specjalnych

Istnieje również inny, praktyczny, domowy sposób. Wosk skutecznie można usunąć dzięki paście sporządzonej na bazie krochmalu, talku i płynów czyszczących. Należy ją wetrzeć w plamę, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Resztki można bezproblemowo usunąć.

Idealna kolacja przy świecach bez strachu

Reasumując omówione powyżej metody pozwalają skutecznie usunąć wszelkie pozostałości wosku z tkanin. Dzięki temu już żadna kolacja przy świecach ani rodzinny obiad nie zostaną zakłócone przez coś tak nieistotnego jak plamy na obrusie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *