rośliny w domu

Jak rośliny wpływają na aranżację wnętrz?

W aranżacji wnętrz nie można pominąć natury ożywionej, do której niewątpliwie zaliczają się rośliny w domu. O ile od dawna kwiaty kojarzą się nam z parapetami to obecnie stosowane są one w różnych miejscach i pomieszczeniach. Najczęściej kuchnie zdobią donice z ziołami, papryką, w łazienkach dominują sukulenty, zaś na salonach storczyki. Nie jest to jednak żelazna reguła, bowiem bardzo wiele zależy od preferencji użytkowników i projektu wnętrza.

Bez wątpienia roślinność pozytywnie wpływa na nasz nastrój, co za tym idzie pełni ważną rolę w urządzaniu domu. Oczywiście jak ze wszystkim nie można przesadzić i nie powinno być we wnętrzu zbyt wiele kwiatów, które mogą zdominować wystrój. Współcześnie projektanci wnętrz stawiają na zdecydowane rozmiary kwiatów domowych, doniczkowych i sprawdzone gatunki mało wymagające w utrzymaniu. Do najmodniejszych kwiatów należy monstera, palma daktylowa oraz rozmaite odmiany fikusa.

Kwiaty sztuczne

Nawet jeśli wnętrze nie posiada odcieni zieleni, rośliny zielone doskonale w nie się wpasowują. Można powiedzieć iż zawsze są mile widziane. W wielu wnętrzach o słabym oświetleniu i trudnych warunkach do wzrostu roślin stosuje się kwiaty sztuczne do złudzenia przypominające żywe rośliny. Zieleń ożywia wnętrze, dodaje mu świeżości i przytulności. Bez względu na to czy są to paprocie czy faktury i inne sukulenty. W zależności od przestrzeni i sposobu jej urządzenia rośliny w domu mogą być drobnym dodatkiem, czy to na parapecie, ścianie czy jako soliter na komodzie.

Rośliny w domu i pomieszczeniach użyteczności publicznej

Mimo iż przyjęło się mówić o kwiatach doniczkowych jako domowych to wiele z nich stosuje się nie tylko w domu. Ale w biurach, pomieszczeniach użyteczności publicznej, w sklepach, bankach, szkołach itp. Prócz funkcji estetycznej rośliny oczyszczają powietrze i dodają w pomieszczeniu tlenu. Wiele gatunków jest szczególnie polecanych do przestrzeni sypialnych, czy biur gdzie działa sprzęt komputerowy i klimatyzacja. Zanim więc wyposażymy dom w kwiaty warto sprawdzić, które byłyby najlepsze do naszych wnętrz. Wiele z kwiatów zielonych od czasu do czasu również kwitnie jak grudniki, czy storczyki, żylistka i wiele innych.

Kwiaty cięte

Doskonałą dekoracją domu, wnętrza są kwiaty w wazonie. Jeśli posiadamy wystrój retro, wiejski, klasyczny postawić warto na kwiaty ogrodowe, a nawet polne. Mamy możliwość wykonania kompozycji sezonowych. Począwszy od pierwiosnków, przez tulipany, słoneczniki aż po kwiaty suszone i zestawy ze zbożem, trawami czy żółknącymi liśćmi. Poza wazonem także możemy wykorzystać stroiki roślinne jak wianki na drzwi, kompozycje przed drzwiami lub tez na schodach. To doskonałe dopełnienie całości. We wnętrzach bardziej nowoczesnych, surowych o wiele lepiej prezentować się będą klasyczne i eleganckie kwiaty. Jak róże, lilie, czy storczyki, bambusy bądź sukulenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *