balustrady szklane

Balustrady szklane czy tradycyjne co wybrać?

Balustradę schodową montujemy zwykle na kilka lub kilkanaście lat. Zdecydowanie się na konkretny jej model to nie lada wyzwanie. Czasem balustrada stanowi nierozłączny komplet ze schodami, jednak coraz częściej są to niezależne elementy wystroju wnętrza. Poza wpasowaniem balustrady w wystrój domu, budynku na uwadze należy mieć jej ergonomie i funkcjonalność.

Trudny wybór

Wybór między balustradą szklaną, która jest obecnie na topie a balustradą klasyczną metalową czy drewnianą, zwykle ażurową i dekoracyjną zarazem nie należy do łatwych. Szklane balustrady również urzekają walorami ozdobnymi, w dodatku dodają wnętrzu lekkości i przestronności. W wyborze kierować się należy stylem urządzenia wnętrza. Jeśli przeważa w nim nowoczesność warto zainwestować w szkło. Zauważyć należy iż balustrady szklane są przegrodami pełnymi i nie muszą być przezroczyste. Panele szkła zabezpieczają przed wypadaniem z piętra drobnych paprochów, przedmiotów co może zdarzyć się w przypadku ażurowych balustrad.

Ponadczasowe drewno

Drewniane balustrady jak również kute z metalu uchodzą za klasykę i cenione są za wyjątkową trwałość. Szklane balustrady to stosunkowa nowość, budzą wiele wątpliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak wiadomo szkło jest delikatnym materiałem i może ulec uszkodzeniu, a przecież nikt nie chciałby spaść z piętra, schodów opierając się o szklaną balustradę. Wbrew pozorom drewniane balustrady mogą być także nowoczesne, minimalistyczne i przyjmować ciekawe wzornictwo. Zatem co wybrać? Czym się kierować? Nie ma na te pytania jednoznacznej odpowiedzi. Wyznacznikiem nie jest tutaj ani cena ani też dostępność. Pewną wskazówką może być konieczność częstego mycia balustrady szklanej. W ciągach komunikacyjnych każdy materiał ulega zabrudzeniom, jednak na szkle wszelkie odciski palców, kurza, czy zabrudzenia widać. Z drugiej zaś strony szkło jest stosunkowo łatwo domyć, kiedy drewno z czasem samoistnie zmienia kolor i trudno jest go doczyścić, podobnie bywa z metalem.

Balustrady szklane dodają lekkości

Szklane balustrady pasują zarówno do schodów betonowych jak i drewnianych. Inspiracji katalogowych można znaleźć w sieci całe mnóstwo. To ogromna zaleta szkła, które zdaje się być neutralne wobec innych materiałów stosowanych czy nawet dominujących w projekcie wnętrza. Podobnie jak drewno czy metal szkło także jest plastyczne co za tym idzie balustrady szklane stosowane mogą być również do schodów kręconych. Dzięki swej lekkości w wyglądzie mogą być przeciwwagą dla suto dekoracyjnych, dużych schodów prezentujących się ciężko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *