Zabrze

Zabrze i jego atrakcje

Zabrze można śmiało zaliczyć do grona najciekawszych miast na terenie Górnego Śląska. Tu, na obszarze leżącymi między Kłodnicą a Bytomską, można zobaczyć szereg interesujących zabytków oraz dokładniej poznać historię górnictwa.

Jak większość miast leżących na terenie Górnego Śląska, Zabrze może pochwalić się ciekawą historią. Wiadomo, że już w XIII wieku istniała osada Biskupice, dzisiaj stanowiąca jedną z dzielnic Zabrza. Informacje o samym Zabrzu są nieco młodsze i pochodzą z przełomu XIII i XIV stulecia.
Intensywny rozwój miasta nastąpił na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to odkryto na jego terenie pokaźne złoża węgla.

W 1796 roku uruchomiona została w mieście pierwsza kopalnia „Luiza”

Już w 1796 roku uruchomiona została w mieście pierwsza kopalnia państwowa. Była to kopalnia „Luiza”, będąca dziś jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Wkrótce uruchomione zostały kolejne kopalnie, w tym słynna „Concordia”, zaś w połowie XIX wieku oddano do użytku hutę Donnersmarcka oraz hutę Redena.

Warto dodać, że już pod koniec XIX wieku na terenie Zabrza pojawiły się tramwaje parowe, działała również miejska elektrownia.

W czasie okupacji na terenie Zabrza działała filia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu

Okres międzywojenny był dla Zabrza dość trudny. Mimo referendum oraz trzech powstań śląskich miasto to pozostało w granicach Niemiec. Odbiło się to negatywnie zwłaszcza na miejscowych Żydach. Ich synagoga została zniszczona podczas nocy kryształowej, zaś w czasie samej okupacji na terenie Zabrza działała filia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Dopiero w marcu 1945 roku w Zabrzu rozpoczęli urzędowanie polscy przedstawiciele administracji.

Dzisiejsze Zabrze to ważny ośrodek kultury oraz miasto atrakcyjne dla turystów. Działa tu Filharmonia Zabrzańska, zaś liczne imprezy kulturalne organizowane są w tutejszym Domu Muzyki i Tańca.

Wśród interesujących zabytków nie brak obiektów o charakterze poprzemysłowym, jak liczne wieże ciśnień wkomponowane w krajobraz miasta. Turystów przyciągają również dwie udostępnione do zwiedzania kopalnie: „Luiza” oraz „Guido”. Z kopalniami oraz innymi zakładami związane są nieco innego rodzaju zabytki. To osiedla robotnicze w Biskupicach oraz Rokitnicy, ciekawie prezentuje się również kolonia robotnicza przy Kopalni Mikulczyce. Zabrze znane jest również z ciekawej placówki muzealnej, czyli z Muzeum Górnictwa Węglowego.

Zabrze to również atrakcyjne tereny zielone

Nie brak na terenie miasta również atrakcyjnych terenów zielonych. Liczne parki służą od lat mieszkańcom Zabrza jako miejsce wypoczynku i rekreacji, zaś prawdziwą perełką jest Miejski Ogród Botaniczny, założony jeszcze przez Niemców w 1938 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *