Kopalnia Guido

Kopalnia Guido – podziemne atrakcje

Zabytkowe szyby i kopalnie tworzą wyjątkową grupę zabytków, którymi Górny Śląsk przyciąga turystów z całej Polski. Miłośnicy podziemnych tras turystycznych oraz zabytków techniki w tej części kraju z pewnością nie będą mogli narzekać na nudę. Wspaniałe atrakcje czekają tu na nich niemal na każdym kroku. Wśród tych miast, którym w czasie wycieczki śladem śląskich zabytków techniki warto poświęcić nieco więcej czasu, znajduje się Zabrze. Tu czeka wiele ciekawych placówek muzealnych, a jedną z najciekawszych jest Kopalnia Guido i podziemna ekspozycja. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Kopalnia Guido – na terenie tego zakładu pracy czekają wyjątkowe atrakcje

Kopalnia Guido w Zabrzu ma wyjątkowy charakter. Założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckla von Donnersmarcka, jest jednym z ciekawszych i najlepiej przystosowanych do obsługi turystów zabytków techniki na terenie Górnego Śląska. Na gości czeka tu górniczy szyb oraz urządzona wokół niego ciekawa wystawa górniczych maszyn. Największe atrakcje kryją się jednak pod ziemią. Na Poziomie -170 czeka ekspozycja związana z historią górnictwa na Śląsku. Na tym poziomie można też poznać dzieje zabrzańskiej kopalni oraz zdobyć wiele cennych informacji na temat górniczych maszyn. Kto szuka mocniejszych wrażeń, ten powinien wybrać się na Poziom – 320, który jest dumą kopalni i jej największą atrakcją. Tu można zobaczyć, jak przez lata zmieniały się warunki pracy w kopalni oraz jak rozwijała się górnicza technika. Wielką atrakcją jest też ściana wydobywcza oraz znajdujący się przy niej nowoczesny kombajn ścianowy. To potężne urządzenie jest w trakcie zwiedzania uruchamiane przez przewodnika, zatem każdy może podziwiać jego pracę.

Zabrze to wyjątkowe miasto dla miłośników zabytków techniki. Kto w czasie wycieczki po tym mieście odwiedzi podziemia Kopalni Guido, ten żałować nie będzie. Na terenie tego ciekawego zakładu pracy czekają przecież wyjątkowe atrakcje, dzięki którym każdy turysta może zdobyć wiele cennych informacji na temat górnictwa oraz historii przemysłu na terenie Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *