Ekologiczny brykiet z trocin

Ekologiczny brykiet z trocin

Ekologiczne materiały opałowe, w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nadzwyczaj dziwnego. W końcu przez lata używania paliw kopalnych doprowadziliśmy do znacznego zanieczyszczenia środowiska. Obecnie mamy także do zwalczenia problem smogu spowijającego nasze miasta przez cały sezon zimowy. Rozwiązaniem jest właśnie przejście na ekologiczne materiały opałowe, takie jak pellet czy też brykiet z trocin. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest właśnie brykiet z trocin, gwarantujący nam możliwość jego spalania w kotłach do zgazowywania drewna, czy też w piecach kominkowych.

Jakimi parametrami charakteryzuje się brykiet z trocin?

Przede wszystkim musimy sobie tutaj powiedzieć, iż brykiet z trocin jest materiałem opałowym w pełni ekologicznym. Jego zastosowanie skutecznie ogranicza emisje substancji szkodliwych do środowiska. Jego produkcja także nie jest niczym nadzwyczajnym. Przede wszystkim zaś, pozwala na zagospodarowanie ogromnych ilości odpadów produkcji tartacznej i stolarskiej. Tym bardziej jest to ważne, iż dotychczas trudno było o sensowne ich wykorzystanie. Obecnie można z nich więc wytwarzać brykiet z trocin.

Jeśli chodzi o parametry techniczne to jest to bardzo dobry materiał opałowy. Można osiągnąć w granicach 17-21 MJ/kg brykietu z trocin. Jest to wynik bardzo dobry. Oczywiście będzie uzależniony od pewnych kwestii. Najważniejsza jest wilgotność, która znacznie ogranicza kaloryczność brykietu. Do tego trzeba jeszcze uwzględnić poziom jego sprasowania oraz zastosowane wióry i trociny. W zależności od gatunków drzew, w których pochodzi materiał wsadowy, także będziemy mieć do czynienia z wahaniami kaloryczności brykietu.

Produkcja brykietu z trocin.

Sama produkcja brykietu z trocin nie jest tutaj niczym nadzwyczaj skomplikowanym. Przede wszystkim, niezbędne będą profesjonalne brykieciarki, czyli maszyny do prasowania trocin. Proces ich prasowania odbywa się przy udziale wysokiej temperatury i dużego ciśnienia. Odmierzona porcja trocin jest prasowana w wysokiej temperaturze, gdzie dodatkowo wyciskana jest z nich żywica. Stanowić będzie ona naturalne lepiszcze dla brykietu. Pozwala to na rezygnację z stosowania chemicznych substancji lepiących, podnosząc tym samym poziom ekologiczności.

Najważniejszą kwestią jest tutaj jednak poziom wilgoci materiału wsadowego oraz wyrobu końcowego. Im wyższy poziom wilgotności brykietu z trocin, tym niższa jego wartość opałowa. Wynika to z prostej kalkulacji. Woda zawarta w brykiecie musi zostać odparowana zanim będzie można go zgazować. W tym celu trzeba wykorzystać energię grzewczą, a w zasadzie zmarnować ją. Powinna ona bowiem być wykorzystywana do ogrzewania naszych domów a nie osuszania brykietu bezpośrednio w kotle. Jednym słowem trzeba tutaj dołożyć wszelkich starań do tego, aby brykiet z trocin, był materiałem jak najbardziej suchym. Aby w jak największym zakresie był pozbawiony wilgoci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *